Teren inwestycyjny przy porcie w Piszu
Treśc wpisu
Port nad Pisą chce zostać „Rajem dla Aktywnych”
Port nad rzeką Pisą ma szansę na uzyskanie miana „Raju dla Aktywnych”. To właśnie tam, w bliskim sąsiedztwie pozostałości dawnego Zamku Krzyżackiego, miłośnicy aktywnego wypoczynku nad wodą mają zaczynać i kończyć swoją żeglowną przygodę na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Aby „Brama Mazur” jeszcze bardziej otworzyła swoje wrota na turystów Gmina Pisz chce jak najszybciej zagospodarować nadbrzeża Pisy, a także zrewitalizować park i strefę dawnego Zamku Krzyżackiego.
Zamierzenia są ambitne, dlatego każdy etap inwestycji musi być dopięty na ostatni guzik. Liczne badania archeologiczne potwierdziły potrzebę stworzenia ścieżek edukacyjno-historycznych, z użyciem współczesnych form wizualnych i multimedialnych. Aby jeszcze lepiej oddać dawny klimat tego miejsca zaplanowano oznaczenie nasypu zamkowego z czasów twierdzy pruskiej, a także ekspozycję i konserwację, wystających ponad teren, murów oraz fundamentów ukrytych pod ziemią. Zgodnie z zamysłem projektanta, skalę przedsięwzięcia będzie można podziwiać ze stalowej wieży widokowej. Spoglądając w dół z platformy dowiemy się, w którym miejscu przebiegała dawniej fosa obronna.
Pisz leży w sercu Zielonych Płuc Polski, gdzie ochrona przyrody jest jednym z priorytetów. Dla jeszcze większego podkreślenia walorów naszej pięknej krainy park ma zostać podzielony na trzy obszary drzew ozdobnych. Graby pospolite i inne szlachetne drzewa liściaste umożliwią sformowanie sześcioramiennej korony, która podkreśli dawny obrys zamku, wraz z wieżami północną i południową. Krzewy urozmaicą kolorystykę parku, natomiast dęby czy buki zaprowadzą nas alejami urokliwego nadbrzeża do położonego w ścisłym centrum miasta portu. Tam będzie można naładować akumulatory na dalszą drogę lub zatrzymać się na dłużej by pooddychać czystym powietrzem. Z przystani wodnej jest dosłownie o „rzut kotwicą” do wielu restauracji, kawiarni i sklepów.
Pisz wita turystów nie tylko pięknymi ścieżkami rowerowymi i świetnie wyposażoną plażą (wraz z ekomariną) nad nieodkrytym jeszcze do końca jeziorem Roś, ale również bogatą bazą noclegową. Pensjonaty i hotele czekają na gości zarówno wiosną, latem, jak również jesienią oraz zimą. Czy nie są to wystarczające powody, by przyciągnąć do naszego miasta inwestorów?
Jeśli odpowiedź nadal brzmi „nie”, to koncepcja powstania osiedla rybackiego wzdłuż ulicy Kopernika powinna przekonać do zmiany zdania tych najbardziej niezdecydowanych. W nawiązującym do architektury mazurskiej z przełomu XVIII i XIX wieku pasażu handlowym mają rozwijać się drobne usługi, handel i gastronomia. Dodatkowym atutem jest bliskość Piskiego Domu Kultury, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim. W porcie, na kajakarzy, motorowodniaków i żeglarzy, czeka 36 miejsc do zacumowania.
W przyszłości będzie jeszcze piękniej. Koncepcja przewiduje budowę tawerny portowej, z której będzie rozciągał się pobudzający wyobraźnię widok na rzekę, wszechobecną zieleń i pozostałości dawnego Zamku Krzyżackiego powinien zadziałać na wyobraźnię. Oprócz tego mają powstać wiaty, altany oraz oczywiście zaplecze techniczne portu.
– Mamy przygotowane 0,5 ha terenu pod zabudowę usługową: handel, usługi turystyczne i gastronomiczne, bazę noclegową, obiekty rekreacyjno – sportowe i związane z obsługą portu takie jak: tawerna, sklep żeglarski, usługi naprawy łodzi itp. Gmina Pisz oferuje inwestorom niskie podatki, ulgi i inne profity dostosowane do indywidualnych potrzeb. Poza tym przedsiębiorca może liczyć na wsparcie w postaci przydzielonego pracownika, który zajmie się kontaktami i innymi urzędami i instytucjami. Inwestycje mogą być realizowane zarówno przez jednego dużego inwestora jako jedno przedsięwzięcie, jak również mogą zostać zrealizowane przez mniejszych inwestorów według wspólnej koncepcji – zachęca Andrzej Szymborski, Burmistrz Pisza.
Pisz zaprasza inwestorów do kontaktu i współpracy.
Osoba do kontaktu Marcin Ilewicz, tel. 87 424 12 15, email: marcin.ilewicz@pisz.home.pl
Przedstawione treści mają charakter informacyjny i należą do Gminy Pisz.