Przejdź do treści

Twój biznes zakończył się niepowodzeniem? Skorzystaj z programu Nowy start

Twój biznes zakończył się niepowodzeniem? Skorzystaj z programu Nowy start

Polska Agencja Rozwoju i Przedsiębiorczości zachęca do udziału w programie „Nowy start”, przeznaczonego dla przedsiębiorców, którzy ponieśli porażkę biznesową i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą się do jednego z projektów realizowanych przez czterech operatorów programu uzyskają 100 proc. dofinansowania. Budżet projektu to łącznie 15 mln zł z Funduszy Europejskich.

Niepowodzenie biznesowe może wynikać z wielu czynników. W przypadku przedsiębiorcy, którego działalność gospodarcza nie przyniosła zamierzonych efektów i zakończyła się fiaskiem, najważniejsza jest identyfikacja problemów i wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów.

Program „Nowy start” skierowany jest do przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich firm, którzy ponieśli porażkę biznesową i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą.

Do programu mogą się zgłosić:

  • przedsiębiorcy, którzy w ciągu 24 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, a następnie w okresie 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu ponownie podjęli działalność gospodarczą;
  • przedsiębiorcy ponownie rozpoczynający działalność gospodarczą, którzy w ciągu 24 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, która była aktywna przez co najmniej 18 miesięcy.

Program zakłada wsparcie w postaci szkoleń oraz doradztwa realizowanego w formie indywidualnych spotkań.

W kontekście pandemii i wynikających z niej trudności gospodarczych zakres tematyczny programu jest aktualny i niezwykle istotny – zwłaszcza z punktu widzenia sektora MŚP, najbardziej narażonego na ewentualną konieczność restrukturyzacji prowadzonego dotychczas biznesu.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

  • pomoc w poznaniu przyczyn niepowodzenia i rozwój kompetencji w zakresie prowadzenia firmy, aby uniknąć kolejnej porażki w przyszłości,
  • pomoc w adaptacji do ciągle zmieniających się uwarunkowań rynkowych oraz konkurencji,
  • przeszkolenie już zatrudnionych pracowników oraz zmniejszenie braków kadrowych.

Podmioty odpowiedzialne za realizację projektu:

Jego celem jest zwiększenie zdolności adaptacyjnych 200 firm z sektora MŚP z terenu całej Polski ponownie podejmujących działalność gospodarczą poprzez objęcie ich kompleksowym wsparciem szkoleniowo-doradczym odpowiadającym ich potrzebom, ułatwiającym powrót na rynek przy wykorzystaniu dotychczasowego doświadczenia przedsiębiorców.

Nabór do programu „Akademia pozytywnej zmiany” trwa do 30 czerwca 2021 roku.

Celem projektu jest zwiększenie posiadanych i nabycie nowych kompetencji w zakresie zarządzania i umiejętności prowadzenia własnej działalności gospodarczej przez 200 właścicieli przedsiębiorstw (140 mężczyzn i 60 kobiet) z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ponownie rozpoczynających działalność gospodarczą.

Docelowo program „Profesjonalny restart” miał być realizowany od stycznia 2020 do końca roku 2021, został jednak wydłużony o kwartał.

  • Seka SA realizuje projekt pod nazwą „Nowy start – nowe perspektywy”, którego celem jest wzrost zdolności adaptacyjnych minimum 365 mikro, małych i średnich przedsiębiorców ponownie podejmujących nową działalność gospodarczą.

Realizacja założeń szkoleniowych miałaby nastąpić poprzez podniesienie w ramach zindywidualizowanego wsparcia wiedzy ich pracowników w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem.

Nabór do programu „Nowy start – nowe perspektywy” kończy się 30 maja 2022 roku.

Celem głównym projektu jest zwiększenie zdolności adaptacyjnych co najmniej 270 przedsiębiorców ponownie podejmujących działalność gospodarczą w woj. mazowieckim, lubelskim i łódzkim do końca 2022 roku.

Udział w szkoleniach pozwoli na dokonanie analizy przyczyn poniesionych wcześniej przez uczestników niepowodzeń biznesowych i wyciągnięcie z nich wniosków dla nowych przedsięwzięć oraz uzupełnienie stwierdzonych braków kompetencji i umiejętności potrzebnych przedsiębiorcom w aktualnej działalności

Nabór do programu „Ster na cel” kończy się 30 listopada 2022 roku.

Informacja pochodzi ze strony internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony