Przetwórstwo spożywcze – strategia dla Europy Środkowej i Wschodniej – debata online
Europa Środkowa i Wschodnia stanowi dziś bardzo ważny obszar rolniczy. Zmiany końca XX wieku i wyjście z rolnictwa planowanego i kolektywnego spowodowało, że przez ostatnie 30 lat sektor ten odkrywał się na nowo, reagując raczej na bieżące potrzeby niż realizując długofalową strategię.
Dzisiaj, mimo kryzysu związanego z pandemią, Czechy dobrze radzą sobie w rolnictwie ekologicznym, Polska jest głównym producentem jabłek, Serbia jest liderem w produkcji owoców leśnych, Chorwacja ma mocną pozycję w produktach śródziemnomorskich (ryby i owoce), a Rumunia jest wiodącym producentem kukurydzy. Chociaż główne francuskie grupy zajmujące się przetwórstwem spożywczym są już obecne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, to jednak sektor przetwórczy rozwija się wyjątkowo nierównomiernie.
Francusko-Polska Izba Gospodarcza zaprasza na debatę poświęconą głównym tendencjom i wyzwaniom, które stoją przed przetwórstwem rolno-spożywczym. Udział w niej wezmą specjaliści z sektora, przedstawiciele dużej dystrybucji, rolników i producentów. Przedmiotem dyskusji będzie dynamika zmian w sektorze oraz tym w jaki sposób lokalizacja zakładów przetwórczych wpływać będzie m.in. na:
- bezpieczeństwo żywności w Europie i dostępność produktów produktów,
- rozwój zrównoważonego rolnictwa,
- stabilność gospodarczą regionu,
- jakość i rozwój produktów certyfikatów.
WEBINAR 17.06.2020 9:00 – 10:30
Wyzwania logistyczne, rozwój zrównoważonego rolnictwa i europejskie wytyczne (Nowy Zielony Ład) tworzyć będą nowe możliwości dla branży. Będą one wzmacniane przez coraz krótsze łańcuchy dostaw i rozwój lokalnego przetwarzania żywności, zwłaszcza produktów regionalnych.
Francusko-Polska Izba Gospodarcza zaprasza 17 czerwca, w godz. 9:00 – 10:30 na debatę w języku angielskim, moderowaną przez Adrianę Record, dyrektor generalną Izby Francuskiej w Rumunii.
Informacja pochodzi ze strony internetowej Francusko-Polska Izby Gospodarczej