Baza Usług Rozwojowych w czasie pandemii
Branża szkoleniowo-doradcza stała się jedną z tych, które najszybciej i najmocniej odczuły negatywne konsekwencje pandemii koronawirusa. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od pierwszych chwil włączyła się w działania, które mają na celu złagodzenie wpływu COVID-19 na realizację projektów współfinansowanych ze środków UE, w tym dedykowanych podnoszeniu kwalifikacji kadr w firmach i budowaniu kompetencji przedsiębiorców.
Wobec licznych informacji dotyczących odwoływania zakontraktowanych szkoleń oraz wstrzymywania decyzji w zakresie realizacji projektów, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z kierownictwem PARP podjęło decyzję o wprowadzeniu rozwiązań zaradczych.
- Na czas zagrożenia epidemiologicznego usługi rozwojowe dostępne w BUR (szkolenia, doradztwo, coaching, mentoring, studia podyplomowe itd) mogą zostać zrealizowane w trybie zdalnym, zamiast jak dotychczas w formie tradycyjnych spotkań stacjonarnych.
- Usługi rozwojowe muszą być realizowane zgodnie z ustalonymi zasadami i standardami, które są dostępne w dokumencie pt. „Wytyczne dotyczące standardów świadczenia usług rozwojowych metodami zdalnego dostępu oraz monitoringu takich usług”.
- Wytyczne dotyczą warunków technicznych i organizacyjnych niezbędnych do zachowania wysokiej jakości usług świadczonych zdalnie. Na ich podstawie będzie prowadzony bieżący monitoring i późniejsze rozliczanie usług (dając zapewnienie o kwalifikowalności ponoszonych wydatków) przez operatorów Podmiotowych Systemów Finansowania.
- MFiPR zwróciło się do Instytucji Zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi z prośbą o zapewnienie możliwości finansowania usług rozwojowych odbywających się zdalnie.
PARP zachęca usługodawców do zmiany formy prowadzenia usług rozwojowych, a przedsiębiorców i ich pracowników do zapoznania się z ofertą i aktywnego uczestnictwa w wybranych usługach.
Więcej informacji o Bazie Usług Rozwojowych
Informacja pochodzi ze strony internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości