OPEGIEKA Sp. z o.o.

Treśc wpisu

OPEGIEKA jest jedną z nielicznych firm w Polsce, które posiadają oficjalny status centrum badawczo-rozwojowego i corocznie spełnia kryteria prowadzące do jego odnowienia. Utrzymanie tego tytułu stanowi doskonałe potwierdzenie innowacyjności naszych projektów, dbałości o dynamiczny rozwój produktów i usług, a także troski o rozwój nauki w Polsce.

Do wąskiego grona komercyjnych jednostek naukowych o statusie CBR zostaliśmy włączeni 13 sierpnia 2013r. za sprawą decyzji ministra gospodarki – Janusza Piechocińskiego.

Obecnie realizujemy projekty w zakresie wykorzystania danych satelitarnych, lotniczych, naziemnych, meteorologicznych, statystycznych jak również baz danych przestrzennych i opisowych. Centrum badawczo-rozwojowe można opisać w liczbach jako:

– 20 grantów

– 4 patenty

– 2 doktoraty

Jeśli chodzi o całą działalności firmy OPEGIEKA to powiązana jest ona z Geospatial Intelligence. Dyscyplina obejmującą wykorzystywanie i analizę danych przestrzennych oraz informacji do opisu, oceny i wizualnego zobrazowania cech fizycznych i geograficznie powiązanych działań na Ziemi.

Pojęcie GI obejmuje geodezję, kartografię, systemy informacji geograficznej, fotogrametrię, teledetekcję, procesy obliczeniowe i decyzyjne, infrastruktury teleinformatyczne. Źródła danych przestrzennych obejmują zobrazowania, zdjęcia, mapy, modele, dane zebrane przez sensory mapujące umieszczone na satelitach, samolotach, dronach, autach, osobach, przedmiotach.

Oferta firmy OPEGIEKA oparta o cztery marki LAB, SKY, IT i GEO pozwala na realizację interdyscyplinarnych projektów z zakresu geospatial intelligence – od pomysłu, przez wykonanie, do wdrożenia i utrzymania produktu.

LAB/opegieka – https://lab.opegieka.pl/

To marka odpowiedzialna za eksplorowanie kierunków rozwoju firmy na nowych rynkach. Obszar zainteresowań tego zespołu dotyczy uczenia maszynowego, automatyzacji procesów przetwarzania danych oraz kreowania rozwiązań teledetekcyjnych i teleinformatycznych.

SKY/opegieka – https://sky.opegieka.pl/

To marka odpowiedzialna za pozyskiwanie zobrazowań fotogrametrycznych i teledetekcyjnych z pułapu lotniczego oraz ich przetwarzanie do produktów 2D i 3D.

IT/opegieka – https://it.opegieka.pl/

To marka odpowiedzialna za zaplecze teleinformatyczne firmy, usługi chmurowe związane z przetwarzaniem dużych wolumenów danych oraz tworzenie produktów informatycznych w oparciu o technologie internetowe i mobilne dla administracji publicznej oraz podmiotów gospodarczych.

GEO/opegieka – https://geo.opegieka.pl/

To marka odpowiedzialna za działalność geodezyjną i kartograficzną obejmującą cyfryzację zasobów mapowych, tworzenie, aktualizowanie i kontrolowanie baz danych przestrzennych oraz wykonywanie pomiarów terenowych.

W roku 2022 firma OPEGIEKA dostała Odznakę Honorową za Zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego przyznawaną przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Na skróty

Mapa strony

Skip to content