Znamy wyniki programu „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej”

Znamy wyniki programu „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej”

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiły we wtorek w Olsztynie wyniki pilotażowego programu „Robogrant- pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej”. W trakcie naboru wpłynęło 105 wniosków, z których wybrano 42 projekty o wartości ok. 29 mln zł. Celem pilotażu „Robogrant” jest zwiększenie konkurencyjności branży meblarskiej poprzez transformację technologiczną. Działanie pozytywnie przełoży się m.in. na jakość, elastyczność i wydajność produkcji dzięki robotyzacji i automatyzacji procesów zachodzących w przedsiębiorstwach.

Wybrane firmy będą mogły przeznaczyć pozyskane środki z grantu na zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego. Wsparcie będzie mogło obejmować także zakup maszyn i urządzeń komplementarnych do robotów przemysłowych oraz nabycie wartości niematerialnych i prawnych w postaci między innymi oprogramowania, niezbędnych do adaptacji i wdrożenia robota do działalności operacyjnej.

Rynek meblarski a PKB

Według dostępnych statystyk najważniejszymi odbiorcami polskich mebli są Niemcy, Czechy i Wielka Brytania. Branża meblarska to jedna z głównych polskich specjalności eksportowych – w 2021 r. stanowiła 4,4% wartości polskiego eksportu ogółem, natomiast w UE w 2021 r. na branżę meblarską przypadało 1,2% eksportu. Rynek meblarski odpowiada aż za 2,3% polskiego PKB i jest to największy udział na tle innych państw produkujących meble w Unii Europejskiej.

Jednocześnie, jak wspomniano powyżej, liczba robotów zastosowanych w przemyśle meblarskim jest niższa od średniej w stosunku do innych sektorów przemysłu w Polsce. Z raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Robotyczną wynika, że w Polsce w latach 2018-2020 nie zainstalowano żadnego robota przemysłowego w przedsiębiorstwach.

Z robotyzacją i wydatkami na ten cel wiążą się inne poważne zachęty ze strony polskiego rządu. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje ulga podatkowa na robotyzację przypomina Olga Semeniuk-Patkowska.

„Robogrant” jest ważnym elementem większej całości działań polskich władz. Za chwilę zostaną uruchomione inne programy wsparcia polskich przedsiębiorców. Mowa o kolejnych miliardach złotych, które z programu Polska Wschodnia trafią do małych i średnich firm zapowiedział prezes PARP.

Źródło: www.gov.pl i www.invest.pl

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content