Świętuj Dzień Przedsiębiorcy razem z PARP!

Świętuj Dzień Przedsiębiorcy razem z PARP!

21 czerwca to święto wszystkich przedsiębiorców, których z roku na rok jest coraz więcej. Z okazji Dnia Przedsiębiorcy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała specjalny program wydarzeń. Większość działających w Polsce przedsiębiorstw (99,8 proc.) to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Bycie przedsiębiorcą to trudne zadanie, zwłaszcza w obliczu wielu wyzwań współczesnych czasów, tj. skutków pandemii, wojny za naszą wschodnią granicą i inflacji. Ta nowa, niełatwa rzeczywistość wymusza na właścicielach firm przemodelowanie biznesów i poszukiwanie innych dróg rozwoju. 

21 czerwca odbędzie się webinarium pt. „Zagadnienia praktyczne dot. patentu europejskiego o jednolitym skutku”. Celem tego wydarzenia jest prezentacja nowego sposobu ochrony rozwiązań technicznych na terenie niektórych krajów UE. Spotkanie z ekspertem jest skierowane do osób zainteresowanych tematyką związaną z ochroną własności intelektualnej i przemysłowej. Zakres programowy wydarzenia obejmuje m.in. omówienie różnic pomiędzy systemem walidacyjnym i jednolitym patentem, wskazanie ich wad i zalet czy przybliżenie wymogów formalnych dotyczących rejestracji patentu. Webinarium jest realizowane w ramach ośrodka Enterprise Europe Network, działającego przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Aby wziąć udział w webinarium, należy wejść na stronę i się zarejestrować.

Szczegółowe informacje na temat webinarium wraz z możliwością zapisu znajdują się tutaj.

W najbliższym czasie zostanie także uruchomiony nowy kurs w ramach Akademii PARP – „Content marketing w biznesie”. Adresowany jest do osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców prowadzących swój biznes. Uczestnicy kursu otrzymają praktyczne porady i wskazówki, w jaki sposób skutecznie promować swoją firmę za pomocą treści publikowanych w świecie off-line i on-line. Kurs podzielono na cztery części: 1) czym jest content marketing i jakie niesie korzyści, 2) rodzaje content marketingu oraz jego przykłady, 3) jakie narzędzia są wykorzystywane w content marketingu, 4) prawo autorskie a content marketing. Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymają certyfikat.

Więcej informacji o kursie i zapisach można przeczytać tutaj.

Różne oblicza biznesu

21 czerwca na kanale YouTube zostaną opublikowane podcasty na temat procesu wdrażania innowacji w firmie oraz przełomowych przedsięwzięć, które zostały opracowane przy wsparciu funduszy unijnych. Zachęcamy do wysłuchania ciekawych rozmów z ich twórcami i ekspertami.

Pierwszy z podcastów będzie dotyczył wzornictwa przemysłowego, czyli designu. To skuteczne narzędzie, które może prowadzić do innowacji i zyskania przewagi konkurencyjnej, wejścia na nowe rynki i lepszego postrzegania marki. To wszystko bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia zysków. Często padają pytania o to, jaki jest koszt zatrudnienia profesjonalnego projektanta, oraz czy małe i średnie firmy mogą sobie na to pozwolić. Te i inne wątpliwości rozwiewa w podcaście Katarzyna Borkowska, projektantka i współzałożycielka warszawskiego studia projektowego KABO & PYDO. Podczas rozmowy będzie można się dowiedzieć ponadto, jak przebiega proces projektowy, z jakich etapów się składa i kto jest w niego zaangażowany. Zostaną także poruszone kwestie związane z plagiatowaniem wzorów przemysłowych i ich ochrony.

Z kolejnego podcastu będzie można się dowiedzieć, czym jest innowacja, jak wygląda proces jej wdrażania w firmie oraz jakie etapy obejmuje. Zuzanna Mikołajczyk, trener i strateg innowacji, odpowie na pytania nurtujące wielu przedsiębiorców: Czy innowacje mogą być receptą na kryzys? Czy ich wdrożenie zapewnia większą konkurencyjność firmy? W jaki sposób ograniczyć ryzyko związane z wprowadzaniem innowacji?

Inny ciekawy temat to automatyzacja branży budowlanej, a dokładniej druk 3D betonem. W rozmowie weźmie udział Michał Kowalik – prezes i założyciel start-upu REbuild, oraz Tomasz Krawczyk – Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego. Druk 3D to w teorii nic nowego, od 30 lat ta technologia jest z powodzeniem stosowana w wielu branżach. Jednak firma REbuild dostrzegła swego rodzaju niszę i ją wykorzystała. Budownictwo jest jednym z ostatnich obszarów gospodarki, który jest w niewielkim stopniu zautomatyzowany. Z podcastu dowiemy się, jakie są korzyści ze stosowania druku 3D betonem i czy ta technologia pozwoli zastąpić ludzi w procesie budowlanym. Rozmówcy opowiedzą o samym procesie druku 3D betonem i wykorzystywanych do tego celu materiałach. Poruszą również temat finansowania start-upu oraz przybliżą plany na rozwojowe firmy.

Ostatni podcast dotyczy rewolucji w diagnostyce nowotworów. Twórcy lubelskiego start-upu SDS Optic* opowiedzą o swoich innowacyjnych rozwiązaniach z pogranicza biologii molekularnej, technologii informatycznych i fotonicznych, które mogą skrócić czas diagnostyki nowotworów piersi do kilkunastu minut, jednocześnie zwiększając jego wykrywalność o jedną trzecią, do 90 procent. Przedstawiciele SDS Optic przybliżą też wyzwania związane z finansowaniem i rozwojem przełomowych technologii, których czas komercjalizacji jest o wiele dłuższy niż w przypadku przeciętnych start-upów. Z rozmowy dowiedzą się Państwo, czy giełda to dobre miejsca dla start-upów z branży biotech. Warto podkreślić, że SDS Optic to jeden z laureatów konkursu Polski Produkt Przyszłości 2022 organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, beneficjent PARP.

Podcasty będą dostępne w serwisie YouTube Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pozytywne efekty dofinansowań unijnych

Rozwój innowacyjności, wzrost PKB, wyższe wynagrodzenia czy poprawa wartości wskaźników zawodowych – to efekty unijnego dofinansowania przyznanego polskim przedsiębiorcom za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Takie wnioski płynące z raportu zleconego przez PARP pt. „Analiza wybranych działań POIR oraz POPW na poziomie sektorowym i makroekonomicznym za pomocą̨ modelu makroekonomicznego”[1]. Badanie prowadziła WiseEuropa – Fundacja Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich oraz Ecorys Polska Sp. z o.o.

Raport obejmuje działania o łącznej wartości niemal 9,5 mld zł. Blisko 6,3 mld zł przypadało na Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR), a 3,2 mld zł na Program Operacyjny Polska Wschodnia (POPW). Z opracowania wynika, że największy wpływ unijnych programów wdrażanych przez PARP na wskaźniki gospodarcze odnotowano w Polsce Wschodniej. Autorzy wskazują, że jest to konsekwencją relatywnie większego wsparcia w stosunku do rozmiaru i stopnia innowacyjności regionalnej gospodarki województw tego regionu. Jeżeli chodzi o branże, to najwięcej korzyści zyskał sektor budowlany. Wiązało się to z dużym nakładem inwestycyjnym, gwarantowanym przez Fundusze Europejskie. W szczególności symulacje wykazały, że branża ta charakteryzowała się największym wzrostem obrotów, zatrudnienia i zysków. Według danych płynących z raportu to dzięki interwencji unijnych środków przedsiębiorstwa zwiększają swoje nakłady inwestycyjne o prawie 5 proc., a podmioty publiczne o ok. 1 proc.

[1] https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/Raport_Koncowy_POIR_POPW_PARP_FIN.pdf

Informacja pochodzi ze strony PARP.

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content