Skorzystaj z programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców!

Skorzystaj z programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców!

Program Erasmus dla młodych przedsiębiorców od 2009 roku pomaga zdobywać szlify przedsiębiorczości osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą lub planującym to zrobić. Od momentu startu programu zaakceptowano ponad 38 tysięcy wniosków.

Dlaczego program cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Dzięki udziałowi w nim zdobywamy nie tylko cenną wiedzę dotyczącą prowadzenia biznesu w danej branży, ale też uczymy się języka, poznajemy kulturę danego kraju oraz nawiązujemy znajomości i przyjaźnie, a nawet długofalowe partnerstwa biznesowe.

Jak działa Erasmus dla młodych przedsiębiorców?

Finansowany przez Komisję Europejską program pomaga przyszłym przedsiębiorcom (NEs – New Entrepreneurs) zdobyć umiejętności niezbędne do założenia i prowadzenia firmy. Początkujący przedsiębiorcy spotykają się i wymieniają wiedzą oraz pomysłami na prowadzenie firmy z doświadczonymi przedsiębiorcami (HEs – Host Entrepreneurs), u których przebywają i z którymi współpracują przez okres od 1 miesiąca do 6 miesięcy. Na czas pobytu uczestnicy otrzymują specjalną dietę, która pozwala im wynająć mieszkanie oraz pokryć wydatki na wyżywienie. W zależności od kraju docelowego, wysokość diety waha się ona od 530 do 1100 euro miesięcznie.

Korzyści odnoszą obydwie strony. Nie tylko aspirujący przedsiębiorca, ale też gospodarz, który może czerpać korzyści ze świeżych pomysłów stażysty. Początkujący przedsiębiorca może bowiem posiadać umiejętności lub wiedzę, której nie ma host, stanowiąc tym samym doskonałe uzupełnienie.

Początkujący przedsiębiorcy mają naprawdę w czym wybierać, bowiem zgłaszający się do programu przedsiębiorcy-gospodarze działają w bardzo różnych branżach – od agencji reklamowych i studiów kreatywnych począwszy, przez edukację, medycynę, turystykę, modę, sektor ICT, a na rolnictwie skończywszy.

Co zyskasz uczestnicząc w projekcie?

  • comiesięczne wsparcie finansowe w kwocie od 530 euro do 1100 euro (w zależności od wybranego kraju)
  • możliwość pracy z energicznym i zmotywowanym przedsiębiorcą
  • budowanie sieci kontaktów i silnych relacji
  • doskonalenie umiejętności językowych

Jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w Erasmusie dla młodych przedsiębiorców, należy się skontaktować z jedną z instytucji pośredniczących programu – tzw. lokalnym punktem kontaktowym, np. z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i zgłosić chęć udziału w nim. Po spełnieniu kryteriów (w przypadku NEs prowadzenie działalności nie może trwać dłużej niż 3 lata), rozpocznie się czteroetapowy proces rekrutacji: złożenie wniosku – wybór hosta – zgoda wszystkich stron na zaproponowane warunki – wyjazd.

Infolinia PARP

Informacje udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30.

  • 801 332 202
  • 22 574 07 07

Erasmus w liczbach

Statystyki pokazują, że największym zainteresowaniem cieszy się sektor medyczny (15 proc. wszystkich zgłaszających), zaraz za nim znajdują się: edukacja (11 proc.), architektura (10 proc.), turystyka (8 proc.) oraz branża ICT (8 proc.).

Jeśli chodzi o liczbę uczestników, jak i przyjętych wniosków składanych przez młodych przedsiębiorców – Polska zajmuje odpowiednio szóste (za Hiszpanią, Włochami, Wielką Brytania, Niemcami i Grecją) oraz czwarte miejsce (za Włochami, Hiszpanią i Rumunią) z 491 zgłoszeń od NEs.

Młodzi przedsiębiorcy najchętniej zdobywają doświadczenie u swoich doświadczonych kolegów i koleżanek z Hiszpanii (1803 wyjazdy), Włoch (1200), Zjednoczonego Królestwa (973), Niemiec (885) oraz Belgii (585).

Wśród zgłaszających się początkujących przedsiębiorców nieznacznie dominują panie (51 proc. wszystkich zgłoszeń), natomiast wśród hostów zdecydowanie przeważają panowie (72 proc. wszystkich zarejestrowanych).

Informacja pochodzi ze strony internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content