Sezon na wiedzę – cykl webinariów MRPiT dla przedsiębiorców

Sezon na wiedzę – cykl webinariów MRPiT dla przedsiębiorców

Ruszył nowy cykl webinariów MRPiT o ważnych zmianach w prawie dla przedsiębiorców. Nowe Prawo zamówień publicznych, ułatwienia w procesie budowlanym, rozwiązania dla branży turystycznej oraz przepisy dot. sukcesji firm rodzinnych – to tematy, które będą omawiane przez cały listopad – w każdy poniedziałek, środę i piątek – podczas webinariów MRPiT.

Celem webinariów jest dotarcie do przedsiębiorców z rzetelną wiedzą na temat przygotowanych przez Ministerstwo kluczowych zmian prawnych.

analiza rynku

Webinaria będzie można oglądać w poniedziałki, środy i piątki zawsze o godz. 11.00 na stronie i na kanale YouTube Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Już dzisiaj WSPARCIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW: Turystyczny Fundusz Zwrotów i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Pracujemy razem z przedsiębiorcami po to, aby warunki prowadzenia biznesu w Polsce były coraz lepsze i bardziej przyjazne. Stoją za tym konkretne rozwiązania i o nich chcemy mówić w gronie osób, które mogą z nich realnie skorzystać. Dlatego zapraszam zarówno doświadczonych przedsiębiorców, jak i tych, którzy dopiero wchodzą do świata biznesu, do uczestniczenia w naszych webinariach, w trakcie których eksperci, przedstawiciele administracji publicznej wyjaśnią szczegóły nowych rozwiązań i usprawnień. To prawdziwa pigułka wiedzy. Warto poświęcić czas i dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z nowych rozwiązań, które dzieją się tu i terazzachęca Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Prawo zamówień publicznych

Reforma PZP została przygotowana po to aby wzmocnić pozycję i zagwarantować lepszą ochronę praw wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych. Pozwoli ona zabezpieczyć ich interesy i ochronić przed problemami z płynnością. Ważnym celem nowego PZP ,ma być również zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, które startują w przetargach. Rozwiązania te mają również przyczynić się do zwiększenia efektywności wydawania pieniędzy w systemie zamówień publicznych po to, by uzyskiwać jak najlepszej jakości produkty, zamiast kierować się wyłącznie najniższą ceną.

Ułatwienia w procesie budowlanym

Zmiany w procesie budowlanym przeprowadziliśmy po to, aby uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjny w budownictwie. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Dzięki reformie przepisów znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Wzmacnia się też stabilność działań inwestora.

Rozwiązania dla branży turystycznej

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pakiet rozwiązań dla turystyki to m.in. preferencyjne pożyczki na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki, specjalny fundusz, w którym będą gromadzone pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek za odwołane imprezy turystyczne, postojowe oraz zawieszenie składek ZUS dla całej branży turystycznej.

Sukcesja firm rodzinnych

MRPiT od kilku lat pracuje nad poprawą otoczenia prawnego procesów związanych z sukcesją firm, tak aby zapewnić rozwój przedsiębiorstw z pokolenia na pokolenie.

Od początku 2020 r. możliwa jest sukcesja decyzji administracyjnych związanych z przedsiębiorstwem (koncesje, pozwolenia). Dotyczy to sprzedaży albo darowizny firmy, a także powołania tymczasowego przedstawiciela. Będzie on, w przypadku śmierci małżonka przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG, wykonywał prawa z jego udziału, mimo że sprawy spadkowe nie zostały jeszcze zakończone przed notariuszem albo w sądzie, a kontynuacja działalności przedsiębiorstwa wymaga współdziałania spadkobierców.

Informacja pochodzi ze strony internetowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content