Open Research Europe – platforma ogólnie dostępnych publikacji naukowych już otwarta!

Open Research Europe – platforma ogólnie dostępnych publikacji naukowych już otwarta!

Komisja Europejska uruchomiła ogólnie dostępną platformę publikacji naukowych Open Research Europe, na której zamieszczane będą wyniki badań finansowanych w ramach programu badań i innowacji UE 2021-2027 – „Horyzont Europa” oraz poprzedniego programu „Horyzont 2020”.

Open Research Europe zapewni każdemu bezpłatny dostęp do wyników badań, ma być też odpowiedzią na problemy stojące na przeszkodzie publikacji wyników badań naukowych takich jak bariery w ponownym wykorzystywaniu wyników badań czy wysokie koszty publikacji. 

Open Research Europe ma być platformą publikacyjną, na której naukowcy będą mogli szybko dzielić się wynikami badań i swoimi spostrzeżeniami. Będzie też jednocześnie miejscem prowadzenia otwartych debat badawczych.

Jak  informuje Komisja, Platforma dysponuje szeroką gamą wskaźników służących do pomiaru naukowego i społecznego oddziaływania artykułów oraz dostarcza informacji na temat ich wykorzystania i ponownego wykorzystania. Na platformie można już zapoznać się z ok. 40 publikacjami naukowymi z różnych dziedzin dostępnymi i poddać je recenzji.

Platforma publikacyjna Open Research Europe

Mając na uwadze, iż w programie „Horyzont Europa” wymagane jest natychmiastowe zapewnienie otwartego dostępu do wyników badań oraz automatyczne zgłaszanie ich do ogólnego repozytorium, Open Research Europe odpowiada potrzebie dostępu do takiej przestrzeni.

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content