Masz pomysł, jak zmniejszyć produkcję odpadów? Zgarnij milion euro

Masz pomysł, jak zmniejszyć produkcję odpadów? Zgarnij milion euro

Jesteś przedsiębiorcą lub pracujesz w organizacji pozarządowej i masz pomysł, jak zmniejszyć produkcję odpadów, wydłużyć czas przydatności surowców czy materiałów, a może wiesz, jak ograniczyć zużycie produktów? Jeżeli chociaż raz w myślach powiedziałeś „tak”, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ma dla Ciebie dobrą wiadomość!

22 lipca ruszył nabór finansowany z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w którym możesz uzyskać nawet milion euro wsparcia na projekt wzmacniający realizację gospodarki o obiegu zamkniętym.

Obecnie wielu z nas funkcjonuje w modelu: wytwórz, kup, zużyj, wyrzuć, przez co wytwarzamy coraz większą ilość odpadów. Gospodarka o obiegu zamkniętym ma przedefiniować nasze spojrzenie na nabywanie i wykorzystanie produktów. Obieg zamknięty charakteryzuje się maksymalnym, a zarazem bezpiecznym dla środowiska i człowieka wykorzystaniem każdego dostępnego zasobu, surowca czy materiału. Działania w tym zakresie wspiera nowy konkurs finansowany z Funduszy EOG, którego budżet całkowity to 3 mln euromówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Konkurs, który odbywa się w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” finansowanego z Funduszy EOG, ma na celu wsparcie przedsięwzięć związanych z szeroko rozumianą gospodarką o obiegu zamkniętym. Nabór ma wzmocnić zrównoważony rozwój gospodarki oraz wesprzeć skuteczne funkcjonowanie społeczeństwa i środowiska w dobie zmian klimatycznych. O wsparcie w szczególności mogą ubiegać się projekty związane ze zrównoważoną produkcją przemysłową oraz konsumpcją i z zakresu biogospodarki.

Minimalna kwota dofinansowania jednego projektu wynosi 300 000 euro, a maksymalnie można ubiegać się o wsparcie w wysokości 1 000 000 euro. Wkład własny wnioskodawcy to wartość 15% kosztów kwalifikowalnych.

Nabór rozpoczął się 22 lipca i potrwa do 22 września 2020 r. Szczegółowe informacje o naborze dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu, które wdraża konkurs wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Informacja pochodzi ze strony internetowej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content