Konferencja „Żywność wysokiej jakości – wyzwania i potrzeby” już w piątek!

Konferencja „Żywność wysokiej jakości – wyzwania i potrzeby” już w piątek!

Już za dwa dni odbędzie się pierwsza konferencja w ramach WAMA SMart Lab Żywność Wysokiej Jakości! Zapraszamy do udziału w trybie on-line za pośrednictwem kanału Youtube Warmia i Mazury lub profilu na Facebooku Warmia i Mazury. Zdrowe Życie Czysty Zysk

Podczas konferencji dla Liderów Inteligentnej Specjalizacji „Żywność Wysokiej Jakości” odbędą się rozmowy z ekspertami o przyszłości sektora, zaprezentowane zostaną najciekawsze rozwiązania technologiczne i zostaną wyróżnione najbardziej kreatywne inicjatywy ze świata nauki z województwa.

Konferencja rozpoczyna się w najbliższy piątek, 25 listopada o godzinie 10.00. Osoby które się zarejestrowały i otrzymały potwierdzenie uczestnictwa zapraszamy do restauracji Przystań (ul. Żeglarska 3, Olsztyn). Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, osoby które nie zdążyły się zarejestrować zapraszamy do uczestnictwa w trybie online.

Wśród prelegentów znajdą się m.in.:

Adrian Zwoliński – Prawnik, ekonomista. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i członek Izby Adwokackiej w Warszawie. Odbył studia doktoranckie w dziedzinie nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Analityk Instytutu Boyma ds. makroekonomii. Ekspert Konfederacji Lewiatan ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego, w tym również w sektorze agri-food. W trakcie pisania doktoratu w zakresie ujęcia krytycznego ekonomii szczęścia.

Andrzej Babuchowski – profesor dr hab. inż. Prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe w Mrągowie. Były profesor Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie. Członek 12 osobowego zespołu Agricultural Markets Task Force DG AGRI powołanego przez Komisarza P. Hogana w roku 2016. Radca Minister, Przedstawiciel Rzeczpospolitej Polskiej w Specjalnym Komitecie Rolnym Rady Unii Europejskiej, Koordynator Wydziału Rolnictwa i Rybołówstwa w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczpospolitej Polskie przy Unii Europejskiej w Brukseli w latach 2007-2015. Zastępca Stałego Przedstawiciela RP w Brukseli, przedstawiciel RP w COREPER I w latach 2008-2009. Przedstawiciel RP w FP7 – KBBE Komisji Europejskiej – Temat 2: Żywność, Rolnictwo i Rybołówstwo oraz Biotechnologia – 01.2008 – 06.2014. Współzałożyciel Europejskiej Platformy Technologicznej Żywności (ETP) Food for Life 2005 i członek rady 2008-2014. Koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Żywności 2005-2011. Przewodniczący Polskiego Komitetu Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej FIL/IDF od 2005 r. Sekretarz i Podsekretarz stanu w MRiRW w latach 2006-207; Zastępca Prezesa ARiMR 2001. Dyrektor Fundacji Programów Pomocowych dla Rolnictwa FAPA 2000-2001.

Dominika Targosz – Konsultantka kulinarna w zakresie kuchni roślinnej, współpracowniczka kampanii RoślinnieJemy zajmująca się doradztwem kulinarnym dla firm z branży spożywczej. Współorganizatorka corocznej konferencji Plant Powered Perspectives. Zajmuje się organizacją i prowadzeniem warsztatów kulinarnych oraz szkoleniem przedsiębiorców zainteresowanych wprowadzaniem roślinnych nowości do menu. Współpracowała z Centrum Edukacji Obywatelskiej przy warsztatach dotyczących wpływu zmian klimatycznych na nawyki żywieniowe. Fascynuje ją analiza trendów gastronomicznych ze szczególnym zainteresowaniem w zakresie rynku alternatyw mięsa. Autorka publikacji „Elementarz Kuchni Roślinnej” oraz współautorka „Roślinnego Przewodnika Cukierniczego” wydanych przez RoślinnieJemy.

Jerzy Skorupski – prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku, działającej na Warmii i Mazurach od 1927 roku, produkującej znane oleckie krówki, sery dojrzewające typu holenderskiego, masło, twarogi, mleko spożywcze, śmietanę, śmietankę i maślankę. Absolwent ART w Olsztynie. Związany ze spółdzielnią ponad 42 lata, która zdobyła nagrody Marszałka Województwa ,, Najlepszy z Najlepszych ” w 2019 i 2021 r. Poprzez zwrot jaki znajduje się na opakowaniach naszych produktów ,,Mazury Smak Natury” promujemy walory regionu Mazur.

Krzysztof Bucholski – magister nauk ekonomicznych, absolwent HandluvZagranicznego SGH w Warszawie, Szacowania Nieruchomości ART w Olsztynie, Studium Bezpieczeństwa AON w Warszawie. Przedsiębiorca zajmujący się prowadzeniem projektów i regulacjami stanów prawnych i administracyjnych nieruchomości, regionalista odtwarzający tradycje gospodarcze i kulturowe Warmii i Mazur. Jest innowatorem w wprowadzaniu nowych metod gospodarowania nieruchomościami z wykorzystaniem surowców naturalnych, nowego modelu organizacji handlu na rynku, nowych badań z wykorzystaniem właściwości ziół i surowców mineralnych. Promotor rozwoju turystyki zdrowia w regionie, zdrowego odżywiania, profilaktyki zdrowia i medycyny naturalnej. Uczestnik polskich akcji humanitarnych lekarzy, nauczycieli i przedsiębiorców w Afryce oraz promotor wymiany handlowej na tym kontynencie. W 2021 roku laureat II miejsca w XXI edycji ogólnopolskiej konkursu „SPOSÓB NA SUKCES” w kategorii indywidualnej za uruchomienie przedsięwzięcia „Innowacyjna manufaktura konfekcjonowania ziół i przetwórstwa ziół Turowski Młyn – ziele miele”, II miejsca w konkursie „Dobre praktyki prowadzenia działalności pozarolniczej w obiektach z zachowaniem architektury regionalnej” w kategorii Mikroprzedsiębiorca na Warmii i Mazurach, oraz laureat AGROLIGI 2021 województwa warmińsko-mazurskiego w kategorii Firma – Suszarnia Ziół Turowski Młyn

Kacper Olejniczak – Prawnik, politolog. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i College of Europe (specjalizacja: EU Governance).W Konfederacji Lewiatan ekspert ds. przemysłu spożywczego, sekretarz Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Spożywczego. Zasiada w Zespole Trójstronnym ds. Branży Spożywczej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przed dołączeniem do Konfederacji Lewiatan zdobywał doświadczenia w prywatnym biznesie, Komisji Europejskiej i organizacji pracodawców w Brukseli.

Michał Mądry – Partner zarządzający i założyciel Enky Consulting. Certyfikowany ekspert nowoczesnych metod zarządzania posiadający akredytacje międzynarodowych instytucji zarządzania projektami, zmianą, analizy biznesowej i innowacji. W swojej karierze prowadził projekty dla firm Fortune500 oraz sektora publicznego w zakresie nowoczesnych technologii, optymalizacji procesów i nowych modeli biznesowych. Współtwórca i założyciel marki Benji’s Planet, mentor startupów. Dyrektor akceleratora foodtech.ac, wspierającego innowacje w branży rolno-spożywczej.

Sebastian Balcerak – Program menedżer w zespole Business Creation EIT-Food CLC North-East – Europejskiego Instytutu Technologicznego, europejskiej instytucji naukowo-badawczej powstałej z inicjatywy Parlamentu Europejskiego. Specjalista w obszarze zachęt inwestycyjnych w branży rolno-spożywczej. Wcześniej regionalny lider ds. dofinansowania inwestycji w Cargill. Wieloletni doradca w międzynarodowych projektach rozwojowych w sektorze rolnym na Bałkanach, Bliskim Wschodzie, czy regionie Kaukazu.

Paweł Błażewicz – absolwent indywidualnych studiów humanistycznych, miłośnik Kopernika, ale także życia codziennego i intelektualnego elit Warmii. Przez piętnaście lat pracował w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie okazało się, że kopernikańska rewolucja miała też swoje codzienne kuchenne oblicze. Stąd już krok do historii kuchni i wyżywienia. Piwowar domowy, badacz kuchni i historii wyżywienia w Prusach. W finale Asystent Zarządu i Koordynator Działu B+R W Browarze Kormoran. Felietonista prasy kulinarnej i branżowej (browarniczej, FMCG). Współautor kilku książek kulinarnych. Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej oraz Członek Zespołu ds. Żywności przy Marszałku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wojciech Hołownia – Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Producentów Rolnych

Szczegółowy harmonogram konferencji:

10:00 – 10:10 Otwarcie konferencji

Konferencje otworzą Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Michał Mądry, partner zarządzający Enky Consulting.

10:10 – 10:30 Idea i cele projektu WAMA SMART LAB „Żywność Wysokiej Jakości”

Wystąpienie Doroty Kopeć – zastępcy Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

10:30 – 11:10 Trendy w sektorze

Prelekcja Sebastiana Balceraka dotycząca przemian i trendów technologicznych w sektorze rolno-spożywczym oraz roli Europejskiego Instytutu Technologicznego we wspieraniu internacjonalizacji przedsiębiorstw.

Sebastian Balcerak – program menedżer w zespole Business Creation EIT-Food CLC North-East – Europejskiego Instytutu Technologicznego, europejskiej instytucji naukowo-badawczej powstałej z inicjatywy Parlamentu Europejskiego. Specjalista w obszarze zachęt inwestycyjnych w branży rolno-spożywczej. Wcześniej regionalny lider ds. dofinansowania inwestycji w Cargill. Wieloletni doradca w międzynarodowych projektach rozwojowych w sektorze rolnym na Bałkanach, Bliskim Wschodzie, czy regionie Kaukazu.

11:10 – 12:00 Prezentacja najciekawszych rozwiązań innowacyjnych wdrażanych przez liderów Inteligentnych Specjalizacji

Prezentacja najciekawszych wdrożeń innowacji w sektorze rolno-spożywczym Liderów Inteligentnej Specjalizacji „Żywność Wysokiej Jakości” oraz najciekawszych firm wdrażających innowacje w sektorze z całej Polski.

12:00 – 12:30 Zmieniające się gusta klientów i rosnąca popularności kuchni roślinnej oraz przykłady odpowiedzi i dobrych praktyk

Prelekcję poprowadzi Maciej Otrębski – Strategic Partnerships Manager w kampanii „RoślinnieJemy”, gdzie zajmuje się współpracą z przedsiębiorcami oraz doradztwem strategicznym w zakresie umiejętnego wykorzystania rosnącej popularności produktów roślinnych w branży spożywczej. Odpowiada za koncepcję i program konferencji Plant-Powered Perspectives. Organizator TEDxKraków, współpracuje także z agencją strategiczną Change Pilots. Wcześniej zaangażowany w Eataway, największą platformę meal-sharingową w centralnej części Europy. Absolwent ekonomii na UEK.

12:30 – 12:50 Przerwa kawowa

12:50 – 13:30 Prezentacja doświadczeń z wdrażania oraz możliwości rozwoju i wykorzystania środków UE

Prezentacja doświadczeń z wdrażania środków unijnych perspektywy 2014-2020 oraz możliwości rozwoju inteligentnej specjalizacji „Żywność Wysokiej Jakości” w ramach okresu programowania środków UE na lata 2021-2027

Gabriela Zenkner-Kłujszo – Kierownik Biura Programowania w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Damian Opalach – Kierownik Biura Przedsiębiorczości w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

13:30 – 14:30 Panel dyskusyjny

Podczas panelu porozmawiamy na temat przemian gospodarczych wynikających z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego w kontekście sektora produkcji i przetwórstwa żywności.

W panelu udział wezmą: Sebastian Balcerak, Adam Zwoliński, Kacper Olejniczak, przedstawiciele Samorządu województwa Warmińsko-Mazurskiego.

14:30 – 15:00 Wyłonienie liderów kreatywności

Wyłonienie najciekawszych inicjatyw innowacyjnych rozwijanych w sektorze rolno-spożywczym przez studentów uczelni województwa warmińsko-mazurskiego.

15:00 – 19:00 Obiad oraz część networkingowa

Serdecznie zapraszamy!

 

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content