ERRIN

Treśc wpisu

European Regions Research and Innovation Network (ERRIN)

Od 1 września 2019 r. Województwo Warmińsko-Mazurskie jest członkiem Europejskiej Sieci Współpracy Regionów w zakresie Badań i Innowacji (ERRIN) z siedzibą w Brukseli. Sieć funkcjonuje od 2001 r. i obecnie zrzesza około 120 regionalnych organizacji z ponad 20 krajów europejskich. Członkami ERRIN są głównie władze regionalne, uniwersytety, organizacje badawcze, izby handlowe i klastry.

Sieć koncentruje się na wspieraniu wymiany wiedzy i doświadczeń na szczeblu europejskim. ERRIN pomaga swoim członkom w wypracowywaniu wspólnych rozwiązań w obszarze badań i innowacji, umożliwia stały kontakt z instytucjami UE, inicjuje współpracę między regionami oraz wspiera realizację wspólnych projektów. Jednocześnie ułatwia nawiązywanie relacji z europejskimi sieciami i organizacjami działającymi w tej dziedzinie. Reprezentując interesy regionów w debatach na poziomie Unii Europejskiej, ERRIN dąży do tego, by perspektywa regionalna była lepiej uwzględniana w polityce badawczo-innowacyjnej oraz w programach finansowych UE.

Członkowie ERRIN współpracują w ramach 12 Grup Roboczych oraz dwóch Zespołów Zadaniowych, koncentrując się zarówno na tematach merytorycznych, jak i kluczowych kwestiach politycznych, zgodnie z priorytetami członków i aktualnymi możliwościami finansowania. Spotkania Grup Roboczych są fundamentem działalności ERRIN — to właśnie podczas nich członkowie regularnie wymieniają się wiedzą, prezentują regionalne dobre praktyki, budują partnerstwa, rozwijają wspólne projekty, nawiązują kontakty i realizują wiele innych inicjatyw.

W ramach ERRIN funkcjonują następujące tematyczne grupy robocze:

  • Policy monitoruje kluczowe polityki UE w obszarze badań i innowacji, koordynując działania ERRIN w zakresie programu Horyzont Europa, Europejskiej Przestrzeni Badawczej oraz Regionalnych Dolin Innowacji.
  • Science & Education for Society koncentruje się na uczelniach powiązanych z lokalnymi społecznościami, zaangażowaniu obywateli oraz roli edukacji i kompetencji w badaniach i innowacjach, wspierając wymianę wiedzy, współpracę z instytucjami UE oraz rozwój projektów, zwłaszcza w ramach Erasmus+.
  • Smart Specialisation zajmuje się monitorowaniem i kształtowaniem polityki S3, wzmacnianiem regionalnej perspektywy oraz wspieraniem współpracy międzyregionalnej w kontekście przyszłości polityki spójności i innowacji.
  • Energy & Climate Change działa jako platforma wymiany informacji i współpracy wokół polityk energetycznych i klimatycznych UE, ze szczególnym uwzględnieniem Zielonego Ładu, REPowerEU, Dolin Wodorowych oraz adaptacji do zmian klimatu, integrując działania z innymi grupami ERRIN.
  • Smart Cities pełni rolę platformy informacyjnej i współpracy, wspierając rozwój neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 roku poprzez wymianę doświadczeń, budowanie partnerstw oraz integrację działań z innymi grupami ERRIN.
  • Transport wspiera współpracę między regionami i instytucjami UE w obszarze transportu, mobilności i logistyki, promując regionalny wymiar polityki oraz rozwój i udział w projektach europejskich.
  • Bioeconomy wspiera regionalny wkład w rozwój europejskiej biogospodarki o obiegu zamkniętym, promując współpracę i projekty w obszarach takich jak zdrowie gleby, systemy żywnościowe, bioenergia i zrównoważone rozwiązania klimatyczne.
  • Blue Economy wspiera rozwój zrównoważonej gospodarki morskiej i wodnej, pomagając regionom w budowaniu partnerstw, adaptacji do zmian klimatu i uczestnictwie w europejskich programach i inicjatywach.
  • Climate Adaptation Task Force koordynuje działania ERRIN związane z misją adaptacji, wspierając członków w realizacji projektów i inicjatyw na szczeblu lokalnym i regionalnym.
  • Health wspiera regiony w zdobywaniu wiedzy o politykach i finansowaniu UE, promuje współpracę międzyregionalną oraz wymianę dobrych praktyk i projektów w obszarze zdrowia.
  • Cultural Heritage & Tourismwspiera regiony w rozwijaniu zrównoważonej turystyki i ochrony dziedzictwa, promując cyfryzację, wymianę dobrych praktyk, nowe projekty oraz dostęp do informacji o politykach i finansowaniu UE.
  • Design & Creativitypromuje wykorzystanie designu i kreatywności jako narzędzi innowacji, wspiera współpracę między sektorami, wymianę dobrych praktyk i rozwój wspólnych projektów w Europie.
  • NEB Task Force wspiera regiony w lepszym zrozumieniu i wdrażaniu inicjatywy NEB, promując lokalne działania, budowanie współpracy i dialog z instytucjami UE.
  • ICT działa jako platforma wymiany wiedzy i współpracy międzyregionalnej w zakresie technologii cyfrowych, wspierając projekty i inicjatywy łączące ICT z takimi obszarami jak smart cities, energia, transport, zdrowie i kultura.

Polskie województwa należące do Sieci ERRIN to: kujawsko-pomorskie, łódzkie, lubelskie, małopolskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie. W Sieci znajduje się również Pomorskie Biuro Regionalne UE oraz Region Dolnego Śląska.

W celu pełnego wykorzystania w regionie korzyści płynących z członkostwa w Sieci zostało również zawarte Porozumienie między Województwem a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu (od 1 marca 2022 roku Uczelnia zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu). 

Członkostwo w Sieci ERRIN to szansa na reprezentowanie województwa warmińsko-mazurskiego w Europie oraz współpracę i wymianę doświadczeń z innymi regionami.

Więcej informacji na temat ERRIN: https://errin.eu/

Harmonogram wydarzeń w ramach grup roboczych sieci ERRIN:https://errin.eu/event-calendars

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uruchomił stronę internetową poświęconą Europejskiej Sieci Współpracy Regionów w zakresie Badań i Innowacji (ERRIN). Podmioty z regionu zainteresowane nawiązaniem współpracy międzyregionalnej, jak również poszukujące partnerów do unijnych projektów międzynarodowych związanych z badaniami i innowacjami mogą zgłaszać swoje propozycje współpracy poprzez znajdujący się na stronie formularz. Więcej informacji w zakładce ERRIN-UWM.

Na skróty

Mapa strony

Przejdź do treści