Zwiększenie alokacji środków oraz wydłużenie naboru w ramach Inwestycji A.1.2.1 KPO Horeca dla MŚP

Zwiększenie alokacji środków oraz wydłużenie naboru w ramach Inwestycji A.1.2.1 KPO Horeca dla MŚP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła zmiany w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które mogą mieć wpływ na rozwój sektora HoReCa.  Zwiększenie alokacji środków finansowych oraz wydłużenie terminu naboru wniosków w ramach inwestycji A.1.2.1 to doskonała okazja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branży hotelarskiej i gastronomicznej do rozwoju i adaptacji w zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Jakie korzyści dla przedsiębiorstw?

  1. Zwiększona alokacja środków finansowych
    Kwota dostępnych środków na realizację inwestycji została znacząco podwyższona, co oznacza, że większa liczba przedsiębiorstw z sektora HoReCa będzie mogła ubiegać się o wsparcie finansowe.
  2. Wydłużony okres naboru wniosków
    Przedsiębiorcy zyskali dodatkowy czas na złożenie wniosków. Termin został przedłużony do 3 października 2024 r, co daje więcej możliwości na przygotowanie solidnych i przemyślanych aplikacji. Dłuższy okres naboru jest szczególnie ważny dla tych, którzy muszą dopracować swoje projekty inwestycyjne lub skompletować wymagane dokumenty.
  3. Obniżenie kryterium spadku obrotów
    Wprowadzono zmiany w kryteriach dostępu do programu. Obniżono wymóg minimalnego spadku obrotów, który teraz wynosi 20%. Jest to istotna modyfikacja, która zwiększa dostępność środków dla większej liczby przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19.

Jaką dotację można otrzymać?
Wartość maksymalna kosztów kwalifikowanych w projekcie wynosi 600 000 zł, a maksymalna wartość dotacji 540 000 zł. Oznacza to, że maksymalny poziom dofinansowania w konkursie może osiągnąć nawet 90%! Wsparcie na realizację przedsięwzięcia udzielane jest z kolei w ramach pomocy de minimis.

Kto jest operatorem dla województwa warmińsko-mazurskiego?
Województwo warmińsko-mazurskie znajduje się w grupie trzeciej, dla której operatorem odpowiedzialnym za wsparcie przedsiębiorców jest Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (TISE S.A.). TISE S.A. pełni rolę pośrednika, który wspiera firmy z sektora HoReCa, a także z branż kultury i turystyki, w procesie aplikacji o środki oraz realizacji inwestycji. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą zwrócić się do TISE S.A. po szczegółowe informacje oraz pomoc w ubieganiu się o dofinansowanie.

Program A1.2.1 „Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją”, w ramach KPO otwiera przed przedsiębiorcami szerokie możliwości:

  • Modernizacja obiektów gastronomicznych – dofinansowanie umożliwia remonty i adaptacje lokali, co może znacząco podnieść standard świadczonych usług.
  • Zakup nowoczesnego wyposażenia – inwestycje w nowoczesny sprzęt gastronomiczny pozwolą na poprawę efektywności pracy oraz zwiększenie oferty produktowej.
  • Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań – dzięki środkom z KPO możliwe jest wprowadzenie nowoczesnych technologii, które zwiększą konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku.
  • Podniesienie jakości usług – modernizacja oraz innowacje wpłyną na lepsze dostosowanie się do zmieniających się potrzeb klientów, co może przekładać się na wzrost lojalności klientów i zwiększenie przychodów.

Aby skorzystać z oferowanych możliwości, przedsiębiorcy powinni zapoznać się z szczegółowymi informacjami dostępnymi na stronach PARP. Warunki uczestnictwa, wysokość dofinansowania, a także szczegółowe wytyczne dotyczące składania wniosków są dostępne na stronie: PARP – Inwestycje w dywersyfikację działalności sektora HoReCa.

HoReCa

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content