XXVI edycja Konkursu „Polski Produkt Przyszłości” – zgłoszenia do 4 marca 2025 r.
Trwa nabór wniosków do XXVI edycji prestiżowego Konkursu „Polski Produkt Przyszłości”, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Celem Konkursu jest identyfikacja produktów i technologii o dużym potencjale rynkowym – zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymają nagrody finansowe w wysokości 100 tys. zł, a dla wyróżnionych – nagroda 25 tys. zł. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 marca 2025 roku.
Konkurs „Polski Produkt Przyszłości” jest organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) od 1997 roku. Założeniem konkursu jest identyfikacja i promocja najbardziej obiecujących, innowacyjnych produktów oraz rozwiązań technologicznych, które mają szansę na sukces rynkowy, a także mogą przyczynić się do dynamicznego rozwoju gospodarczego Polski. Dotychczasowe edycje konkursu udowodniły, że polskie firmy dysponują ogromnym potencjałem innowacyjnym, który ma moc zmiany oblicza wielu branż.
– Innowacje to fundament przyszłości polskiej gospodarki oraz klucz do wyróżnienia się na międzynarodowych rynkach. Przez 26 lat konkurs „Polski Produkt Przyszłości” stał się prawdziwą trampoliną dla twórców przełomowych projektów, zarówno z kręgów naukowych, jak i biznesowych. Dotychczas zgłoszono już ponad 1 603 innowacyjne projekty, z których 64 zostały nagrodzone, a 168 wyróżnionych. Każda edycja konkursu udowadnia, że Polacy posiadają ogromny potencjał do tworzenia przełomowych rozwiązań, które mogą zmieniać naszą rzeczywistość. Tegoroczna odsłona to kolejna okazja, by odkryć i wyróżnić projekty, które staną się wizytówką polskiej myśli technologicznej – mówi Katarzyna Duber-Stachurska, prezes PARP.
Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach:
- Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki;
- Produkt przyszłości przedsiębiorcy;
- Wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.
Kto może być uczestnikiem Konkursu?
Uczelnie wyższe, instytuty badawcze, naukowe, oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski.
Jakie produkty mogą zostać zgłoszone w Konkursie?
Innowacyjne produkty (wyrób lub technologia), które wykazują potencjał do zaistnienia na rynku krajowym lub zagranicznym oraz:
- osiągnęły poziom gotowości technologicznej co najmniej 6 TRL (Technology Readiness Level) – produkt doprowadzony do etapu prac wdrożeniowych, ale niewdrożony, albo
- zostały wdrożone do produkcji maksymalnie 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku konkursowego (produkt wdrożony).
Ważne! Uczestnikowi muszą przysługiwać autorskie prawa majątkowe do zgłaszanego produktu.
Eksperci ocenią projekty pod względem innowacyjności, praktyczności, potencjału rynkowego, stopnia rozwoju oraz wpływu na środowisko. Dodatkowo, przyznawane będą punkty za posiadane patenty i zgłoszenia patentowe.
Zgłoszenia do Konkursu należy dokonać w wersji elektronicznej. Nabór trwa do 4 marca do godziny 16:00.
Wszystkie informacje wraz z Regulaminem Konkursu dostępne są na stronie.