VII Raport z monitorowania inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego przyjęty
Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął VII Raport z monitorowania inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego, który podsumowuje działania i rozwój w ramach kluczowych obszarów gospodarki regionu za rok 2023. Raport ten przedstawia szczegółowe dane dotyczące czterech inteligentnych specjalizacji regionu, tj.: Ekonomia Wody, Żywność Wysokiej Jakości, Drewno i Meblarstwo oraz Zdrowe Życie. Każda z tych dziedzin odgrywa istotną rolę w rozwoju gospodarczym Warmii i Mazur, co zostało poparte analizami i statystykami zawartymi w raporcie.
Jednym z ważnych aspektów raportu jest monitorowanie wsparcia, jakie te specjalizacje otrzymały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 oraz nowego programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Znaczenie unijnego finansowania w realizacji projektów rozwojowych związanych z inteligentnymi specjalizacjami regionu podkreśla dynamiczny wzrost przedsiębiorstw w tych sektorach.
W 2023 roku liczba firm wpisujących się w inteligentne specjalizacje wzrosła o 0,8% w porównaniu do roku poprzedniego, co świadczy o stabilnym rozwoju regionalnej gospodarki. Szczególnie dynamicznie rozwijały się sektory związane ze Zdrowym Życiem oraz Drewno i Meblarstwo, które przyciągają coraz większą liczbę inwestycji oraz nowych przedsiębiorstw.
Eksport wszystkich IS spadł w 2023 roku, choć wartości pozostają powyżej celów na lata 2020 i 2025. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja w „drewnie i meblarstwie” z powodu problemów z certyfikacją FSC. Eksport koncentruje się na tradycyjnych rynkach (Niemcy, Francja, Wielka Brytania); istnieje potrzeba ekspansji na nowe rynki.
Raport wskazuje również na znaczący wkład regionu w pozyskiwanie funduszy unijnych, choć województwo warmińsko-mazurskie charakteryzuje się stosunkowo niskim udziałem w programie Horyzont Europa w porównaniu z innymi województwami. W 2023 roku odnotowano jednak wzrost liczby przedsiębiorstw innowacyjnych, co daje nadzieję na poprawę w kolejnych latach.
VII Raport z monitorowania inteligentnych specjalizacji podkreśla także, jak ważna jest współpraca między przedsiębiorstwami, samorządami oraz sektorem badawczo-rozwojowym w realizacji strategii rozwoju regionu. Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem, który dostępny jest tutaj.