Międzyregionalne Inwestycje w Innowacje: Instrument I3

Międzyregionalne Inwestycje w Innowacje: Instrument I3

I3 to instrument finasowania Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 (dotowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Jest on realizowany w trybie zarządzania bezpośredniego przez Agencję Wykonawczą Europejskiej Rady ds. Innowacji i ds. MŚP (EISMEA) na podstawie programu prac. W ramach I3 przeznaczono 570 mln euro na wsparcie komercjalizacji i zwiększenia skali międzyregionalnych projektów innowacyjnych w priorytetowych obszarach inteligentnej specjalizacji.

I3 ma wspierać tworzenie powiązań ułatwiających współpracę łączącą podmioty z różnych regionów Unii Europejskiej, inwestujące w zaawansowane innowacyjne projekty technologiczne (dotyczące obszarów inteligentnych specjalizacji). Ma również stymulować lokalne ekosystemy i rozpowszechnianie innowacji w celu zwiększania potencjału innowacyjnego w regionach słabiej rozwiniętych oraz wzmacniać zdolności tychże regionów do przyłączania się do unijnych łańcuchów wartości, rozwijać ich innowacyjny potencjał, tworząc możliwości dla gospodarczej transformacji. I3 został podzielony na dwa komponenty: 1 i 2 (w tym komponent 2, podzielono na 2a oraz 2b).

  • Komponent 1: wsparcie inwestycji w międzyregionalne projekty innowacyjne we wspólnych obszarach inteligentnych specjalizacji.
  • Komponent 2a: wsparcie inwestycji w międzyregionalne projekty innowacyjne na rzecz rozwoju sieci łańcuchów wartości w krajach słabiej rozwiniętych.
  • Komponent 2b: budowanie potencjału na rzecz rozwoju łańcuchów wartości w regionach słabiej rozwiniętych.

6 czerwca br. Komisja Europejska uruchomiła dwa kolejne konkursy w ramach Instrumentu I3 dla komponentu 1 oraz komponentu 2a:
Komponent 1 – Wsparcie finansowe i doradcze inwestycji w międzyregionalne projekty innowacyjne. Komponent jest ukierunkowany na partnerstwa, aby pomóc im przyspieszyć wprowadzanie na rynek i zwiększać skalę innowacyjnych rozwiązań we wspólnych priorytetowych obszarach inteligentnej specjalizacji, a także rozwijać portfolio projektów inwestycyjnych.
Komponent 2a – Wsparcie finansowe i doradcze inwestycji w międzyregionalne projekty innowacyjne na rzecz rozwoju łańcuchów wartości w regionach słabiej rozwiniętych. Komponent koncentruje się na zwiększeniu zdolności regionalnych ekosystemów innowacji w słabiej rozwiniętych regionach do udziału w globalnych łańcuchach wartości, a także zdolności do uczestniczenia w partnerstwach z innymi regionami.

W ramach wsparcia finansowego oferowane jest: bezpośrednie finansowanie beneficjentów konsorcjum oraz wsparcie finansowe dla stron trzecich poprzez finansowanie kaskadowe.

W ramach wsparcia doradczego oferowane są m.in. usługi doradcze dot. praw własności intelektualnej, certyfikacja standaryzacji itp. oraz działania obejmujące sieciowanie (matchmaking rynkowy, szkolenia w zakresie wprowadzania innowacyjnych technologii i rozwiązań itp.).
Konkursy zostaną zamknięte 5 grudnia 2024 r. Ocena wniosków konkursowych odbywać się będzie od grudnia 2024 do kwietnia 2025. Wyniki ogłoszone zostaną w maju 2025 r. (w sierpniu 2025 r. planowane jest podpisywanie umów grantowych). Realizacja projektów ma się rozpocząć jesienią 2025 r. Przewidywany okres trwania projektów: od 18 do 36 miesięcy.
Wspólnymi dla obydwu komponentów obszarami tematycznymi są zielona transformacja, transformacja cyfrowa oraz inteligentne procesy produkcji.

Dofinansowanie łącznie dla komponentu 1 wynosi 31 mln EUR, natomiast dla komponentu 2a 36 mln EUR. Na każdy z projektów przewidziane jest dofinansowanie w wysokości od 2 do 10 mln EUR.

Budowa konsorcjum projektowego: partnerstwa w ramach 4-nej helisy

  • władza publiczna;
  • jednostki naukowe (takie jak: uniwersytety, organizacje badawczo-techniczna itp.);
  • przemysł, stowarzyszenia przedsiębiorców, klastry, MŚP, startupy;
  • użytkownicy końcowi, społeczeństwo.

Koordynatorem konsorcjum musi być:

  • władza publiczna lub
  •  podmiot, któremu władze krajowe lub regionalne powierzyły opracowywanie lub wdrażanie działań innowacyjnych i inwestycyjnych na rzecz MŚP (tj. organizacje klastrowe, agencje rozwoju, agencje innowacji itp.)

Składane wnioski konkursowe muszą prezentować innowację na poziomie gotowości technologicznej min. 6, czyli na ostatnim stopniu prac koncepcyjnych i laboratoryjnych odpowiadających badaniom przemysłowym (demonstracje produktu: testy prototypu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych). Wniosek projektowy musi jasno opisywać postęp jaki jest oczekiwany w wyniku projektu oraz zawierać zarys planu eksploatacji, który określa przewidywane dalsze działania po zakończeniu projektu (planowany poziom gotowości technologicznej na koniec realizacji projektu to 8-9, czyli wykorzystanie wyników w praktyce).

Szczegółowe informacje na temat ogłoszonych konkursów znaleźć można na stronie EISMEA, pod linkiem: https://eismea.ec.europa.eu/programmes/interregional-innovation-investments-i3-instrument_en

Instrument i3

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content