„Innowacyjne zamówienia publiczne” – alternatywa dla dotacji i grantów

„Innowacyjne zamówienia publiczne” – alternatywa dla dotacji i grantów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) planuje rozpoczęcie nowych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, które będą realizowane we współpracy z jednostkami sektora publicznego. Celem tych inicjatyw jest opracowanie rozwiązań odpowiadających na potrzeby instytucji publicznych, szczególnie związanych z transformacją w kierunku Zielonego Ładu oraz cyfryzacją. Na realizację tych działań zostanie przeznaczone 505 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W trakcie realizacji przedsięwzięć NCBR zamierza współpracować z trzema grupami interesariuszy: instytucjami sektora publicznego, wykonawcami projektów B+R oraz przyszłymi użytkownikami opracowanych rozwiązań.

probówka z niebieską cieczą

Jak podaje prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: „Zaplanowaliśmy uruchomienie we współpracy z jednostkami sektora publicznego minimum 15 nowych przedsięwzięć B+R w formule zamówień przedkomercyjnych oraz działania edukacyjne z obszaru innowacyjnych zamówień publicznych, które skierujemy do sektora publicznego. Chcemy, aby rozwiązania, które zostaną opracowane przyczyniły się do polepszenia stanu środowiska czy adaptacji do zmian klimatu, co wpłynie pozytywnie na jakość życia każdego z nas.”

Zamówienia przedkomercyjne – innowacyjna formuła współpracy

„Innowacyjne zamówienia publiczne” to projekt niekonkurencyjny, który poprzez wykorzystanie formuły zamówień przedkomercyjnych (PCP) ma zwiększyć zaangażowanie instytucji sektora publicznego w transformację polskiej gospodarki zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Zamówienia przedkomercyjne (PCP) to tryb, w którym zamawiający (NCBR) zleca opracowanie innowacyjnego produktu lub technologii, który nie jest jeszcze dostępny na rynku, poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Cały proces kończy się opracowaniem gotowego do wdrożenia produktu lub technologii. Istotne jest, że  zamawiający nie przejmuje na wyłączność do wykorzystania w ramach swojej działalności wszystkich wyników i korzyści procesu, ale dzieli je również z usługodawcami na warunkach rynkowych.

Formuła zamówień przedkomercyjnych (PCP) jest dostępna dla wszystkich publicznych zamawiających. Realizując w tym trybie przedsięwzięcia badawcze NCBR stosuje podejście „problem-driven research”, które traktuje naukę i proces  B+R jako różne ścieżki dojścia do określonego przez zamawiającego celu.

Realizacja przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w formule PCP

Przed ogłoszeniem przedsięwzięcia każda inicjatywa będzie poprzedzona konsultacjami z rynkiem zainteresowanym opracowaniem i wykorzystaniem określonej technologii. Kolejnym etapem będzie podpisanie umowy z wykonawcami wybranymi w trybie PCP. Następnie rozpocznie się realizacja prac B+R oraz proces selekcji uczestników zaangażowanych w poszczególne etapy na podstawie określonych kryteriów – tzw. model „lejka”. Każdy etap kończy się oceną uzyskanych wyników. Dzięki temu zamawiający i wykonawcy mogą zweryfikować przyjęte założenia, zaplanowane budżety i terminy realizacji.

Projekt „Innowacyjne Zamówienia Publiczne” jest projektem niekonkurencyjny, który będzie realizowany do 31 grudnia 2029 roku w ramach działania 2.13 programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027. Dzięki tej inicjatywie NCBR ma szansę stworzyć nowe rozwiązania technologiczne, które pomogą w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, przyczyniając się do poprawy stanu środowiska oraz jakości życia obywateli. Więcej informacji znajduje się na stronie NCBR.

fot. pixabay.com

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content