Forum Współpracy Instytucji Otoczenia Biznesu Warmii i Mazur

Forum Współpracy Instytucji Otoczenia Biznesu Warmii i Mazur

W dniach 4–5 grudnia 2024 r. w województwie warmińsko-mazurskim odbyło się Forum Współpracy Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB), organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. Pierwszy dzień wydarzenia zorganizowano w Hotelu Przystań w Olsztynie, drugi zaś w Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim.

Dzień 1 – Współpraca JST z klastrami i wizyty studyjne
Pierwszy dzień skierowany był głównie do przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), a jego celem było ukazanie roli Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) oraz klastrów w rozwoju gmin i lokalnej przedsiębiorczości. W spotkaniu wzięło udział 77 osób, w tym 20 reprezentantów IOB i 30 przedstawicieli JST.

Forum Współpracy Instytucji Otoczenia Biznesu Warmii i Mazur
Forum Współpracy Instytucji Otoczenia Biznesu Warmii i Mazur

Najważniejszymi elementami pierwszego dnia były:

  • Panele tematyczne: Eksperci, w tym prof. Wiesława Lizińska oraz Marcin Kemski, omówili bariery i potencjał wykorzystania pomocy publicznej w ramach PSI.
  • Warsztaty „Business speed dating”: Sesje zorganizowane przez PARP umożliwiły JST bezpośredni kontakt z klastrami, dzięki czemu mogły poznać ich ofertę, usługi i możliwości wsparcia.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele sześciu klastrów z różnych regionów Polski:

  • Polski Klaster Technologii Kompozytowych
  • Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia
  • Klaster Zrównoważona Infrastruktura
  • Evoluma Klaster Przemysłowy
  • Medsilesia
  • Śląski Klaster Lotniczy

Równocześnie przedstawiciele IOB odwiedzili nową siedzibę Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Wieczorne spotkanie integracyjne w Hotelu Krasicki, w którym wzięło udział 30 osób (w tym 25 reprezentantów IOB), pozwoliło uczestnikom w swobodnej atmosferze wymienić doświadczenia i nawiązać nowe kontakty.

Dzień 2 – Prezentacje i budowanie ekosystemu innowacji
Drugi dzień poświęcono zacieśnianiu współpracy IOB oraz wspieraniu innowacyjnych procesów w regionie. W spotkaniach uczestniczyło 41 osób, z czego 30 reprezentowało Instytucje Otoczenia Biznesu.

Program drugiego dnia obejmował:

  • Prezentację raportu z monitorowania Inteligentnych Specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego za 2023 r. (przedstawiła go Dorota Kopeć z Urzędu Marszałkowskiego).
  • Dyskusję z ekspertami PARP dotyczącą budowy efektywnego ekosystemu gospodarczego w regionie.
  • Prezentacje inicjatyw wspierających przedsiębiorczość, w tym działania regionalnych parków naukowo-technologicznych oraz ośrodków badawczo-naukowych.

Podsumowanie
Forum Współpracy IOB Warmii i Mazur okazało się niezwykle wartościową platformą wymiany doświadczeń, budowania partnerstw oraz inspirowania do nowych form współpracy między JST, klastrami i Instytucjami Otoczenia Biznesu. Udział sześciu klastrów z całego kraju podkreślił wagę międzyregionalnego dialogu w rozwoju gospodarki opartej na innowacjach. Frekwencja (łącznie 80 uczestników) świadczy o rosnącym zainteresowaniu tematyką rozwoju gospodarczego, wspieranego przez innowacje i współpracę sektorową. Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje wydarzenia, kontynuując tym samym tę ważną dyskusję i wzmacniając relacje pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Nawigacja

Na skróty

Mapa strony

Skip to content